Prečo sú v Mjanmarsku pagody a Budhovia pokrytí čistým zlatom?

Autor: Roland Vizner | 5.10.2019 o 17:57 | (upravené 6.10.2019 o 11:09) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  212x

Napočúval som sa od iných cestovateľov historky o trhoch s kopou polodrahokamov, o mieste, kde ľudia stoja v rade aby pozlátili svojho Budhu a krajine, kde mocní zlatotepci roztĺkajú zlaté pliešky na tenučké zlaté papieriky.

Mandalay a splnenie niekoľkých cestovateľských snov

O návšteve Mjanmarska som sníval už v 90-tych rokoch minulého storočia. Napočúval som sa od iných cestovateľov historky o trhoch s kopou polodrahokamov, o mieste, kde ľudia stoja v rade aby pozlátili svojho Budhu a krajine, kde mocní zlatotepci roztĺkajú zlaté pliešky na tenučké zlaté papieriky. Malo to byť všetko kdesi v Barme, no že všetky tri tieto čarovné miesta nájdem v jednom meste, to som nečakal. Mandalay sa stal pre mňa splnením niekoľkých cestovateľských snov naraz.

Osobne si neviem zvyknúť na ten názov Mjanmarsko. Pre mňa je to stále Barma. Fascinujúce krajina plná usmievavých ľudí. V článku preto budem striedavo používať oba názvy.

Ako Barmanci pozlacujú svojho Budhu

Príbeh čo som počul od iných cestovateľov znel takto: „Barme sa nachádza chrám, v ktorom od skorého rána stojí dlhý rad ľudí, aby pozlátili Budhu. Slávnostne odetí Barmanci, za vlastné peniaze kupujú tenké pláty zlata a následne ich lepia na sochu Budhu. Každý deň, stovky ľudí“

To miesto skutočne existuje a volá sa Mahamuni Buddha Temple. Skutočne tu stojí celý deň zástup ľudí a skutočne kupujú to zlato a lepia ho na svoje božstvo. Tak som sa postavil do radu, zakúpil si tri zlaté plátky a pridal sa k ostatným.

Iba muži

V rade stáli samí chlapi. Ako sa ukázalo, tú česť pozlátiť Budhu v Mahamuni Buddha Temple majú iba muži. Pozoroval som niekoľko žien, čo pred vstupom do svätyne dávali zakúpené zlaté plátky chlapíkom a prosili ich aby v ich mene tiež sochu pozlátili. Trochu som dúfal, že sa aj mne ujde pár zlatiek od milých tetušiek, ale nič tam. Asi bielej tvári neverili, že by dobre pozlátila. Alebo bránila jazyková bariéra? No neviem a rad sa už posúval ku vchodu do najsvätejšej svätyne, tak som nečakal, či sa niektorá osmelí. Vyzbrojený nenápadnou GoPro kamerou a troma zlatými lístkami som vošiel dnu. Budha za tie roky vcelku pribral a už začalo byť vcelku problematické v malej miestnosti chodiť okolo majestátnej sochy. Socha dnes zaberá takmer celú miestnosť. Veriaci za tie roky vytvorili okolo pôvodnej sochy 15 cm vrstvu čistého zlata.

No photo

Kamera, alebo moja snaha zachytiť čo sa vnútri deje, sa však ukázala ako nie až tak nenápadná. Strážcovia mi hneď klepli po prstoch a prikázali kamerku schovať. Moje osobné pozlátenie Budhovej sochy tak zostalo len v mojej pamäti a bude sa ďalej šíriť ústnym podaním. Nalepil som tri lístočku na rôzne časti Budhovej sochy a tlak prichádzajúcich veriacich ma postupne vytlačil von. Splnenie sna bolo za mnou.

 

Chrámový komplex Mahamuni je miesto kde sa môžete potulovať aj pol dňa, pozorujúc prichádzajúcich veriacich, ich modlitby či zasväcovanie novicov. Fascinujúce miesto, ktoré pri návšteve Mandalay určite nevynecháte.  A dobrá rada na záver: oplatí sa ta ísť skoro ráno.

Niečo pre dámy

Ak by sa dámam nepáčila tá rodová nerovnosť a tiež by si chceli nakúpiť zlato a použiť ho na pozlátenie, skvelá možnosť sa Vám naskytne v Bagane. Shwezigon Pagodu poteší ak na ňu prilepíte pár zlatých lístkov. Ako na to? Viac v nasledujúcom videu:

Zlatotepci v Mandalay?

Logickým pokračovaní prieskumu Mjanmarska a plnenia si cestovateľských snov je nájsť tých zlatotepcov, čo vyklepávajú zlato na hrúbku niekoľkých mikrometrov. Aby zlaté plátky boli cenovo dostupné, musia byť magicky tenké a tým pádom ľahké. Neveril som, že títo ľudia dodnes existujú. Obrovským kladivom dlho a systematicky tlčú zlaté pliešky až kým tie nedosiahnu potrebnú tenkosť (slovo „hrúbku“ by sa tu moc nehodilo). Trochu váham, či ich tu pár zostalo ako turistická atrakcia alebo fakt takto vyrábajú tie zlaté plátky. Táto práca je ľahko nahraditeľná strojom. Chcel som im pomôcť a ponúkol som sa, že rád zopár krát tresknem tým kladivom sám, ale nejak sa im tá idea nepozdávala a poďakovali za ponúknutú pomoc.

Zlatotepecká dielňa „King Galon Golden Leaf Workshop“ sa nachádza na 36. ulici a dodnes funguje. Vysvetlia vám celý proces a ani za to nič nechcú. Je len na vás, či si v ich obchodíku kúpite nejaký zlatý suvenír.

 

Jade market

Tretí splnený sen z Mjanmarska je „Jade market“. Fascinujúce miesto, kde za pol dňa zistíte ako z obyčajného šutra vznikne polodrahokam. O Jade Market alias o Netfritovom trhu sa viac dočítate tu.

Komplet cestovateľské info o Barme alias Mjanmarsku

Ak Vás Barma (Mjanmarsko) zaujíma a chceli by ste krajinu navštíviť, náš kompletný cestovateľský sprievodca Mjanmarskom Vám určite pomôže zorientovať sa v doprave, ubytovaní, najatraktívnejších miestach krajiny. Nájdete tam aj základné info o vízach, očkovania, výmene peňazí a podobne: https://eagleflyfree.com/sk/tipy-triky-a-odporucania/mjanmarsko/

Príjemné čítania a šťastnú cestu praje

Roland a Viktoria

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?